Viss par BitTorrent

Kas ir BitTorrent?

BitTorrent ir failu apmaiņas sistēma, līdzīgi kā DC++, Kazaa vai Emule.

Es jau lietoju DC++, kāpēc man būtu vajadzīgs BitTorrent?

BitTorrent tīklā visātrāk var dabūt visjaunākās filmas, spēles un mūziku, turklāt neīstu (fake) vai vīrusainu failu varbūtība ir ļoti maza, jo visus failu piedāvātājus administrācija pārbauda individuāli. DC++ hubos reizēm ir jāgaida, lai dabūtu brīvu slotu, turpretī BitTorrent tīklā jaunie faili ir pieejami visiem uzreiz.

Kā tas var būt, ka vienu failu var lejuplādēt simtiem cilvēku vienlaicīgi?

BitTorrent protokols ir izveidots speciāli ar mērķi pēc iespējas ātrāk un pēc iespējas lielākai auditorijai izplatīt dažādus jaunumus - filmas, spēles u.c. Šī sistēma darbojas sekojoši: viens cilvēks, kas attiecīgo jaunumu (pieņemsim, filmu) grib izplatīt citiem, uztaisa speciālu mazu failiņu (ar paplašinājumu .torrent), kurš šo filmu sadala tūkstošos mazu gabaliņu. Cilvēki, kas attiecīgo filmu grib dabūt, lejuplādē šos mazos gabaliņus (ne pēc kārtas, bet nejaušā secībā) un tad automātiski piedāvā viņus vilkt citiem. Rezultātā visi lejuplādē viens no otra, parasti no vairākiem reizē, un tādā veidā attiecīgais fails izplatās ļoti ātri. Par to, lai novilktu visus gabaliņus, nevis, teiksim, filmas pirmo pusi divreiz, lietotājam nav jāuztraucas, to visu BitTorrent kontrolē pats.

Vai BitTorrent sistēmā es varēšu izmantot to pašu šāri, kas man ir DC++?

Nē, BitTorrentā vispār šāres kā tādas nav. Tu velc kādu failu un reizē viņu arī dod citiem - to daļu, kas tev jau ir lejupielādēta. Tava šāre ir tas pats fails un cita šāre nav vajadzīga, tāpēc BitTorrent ir izdevīgi izmantot tiem, kam ir mazs cietais disks un kas nevar uztaisīt lielu šāri, lai tiktu labos DC++ hubos.

Kas ir vajadzīgs, lai varētu lietot BitTorrent?

Lai izmantotu BitTorrent, vajag 3 lietas: 1) pastāvīgu interneta pieslēgumu, 2) vietu, kur meklēt jaunās filmas, spēles un citas lietas, 3) BitTorrent klientu - programmu, kas spēj apstrādāt failus ar .torrent paplašinājumu. Otrais un trešais punkts ir apskatīti atsevišķi zemāk, bet pastāvīgu interneta pieslēgumu piedāvā dažādas kompānijas, kuru sarakstu var apskatīt šeit . Tiem, kas dzīvo laukos vai mazpilsētās, parasti vienīgais pieejamais pastāvīgā interneta pieslēguma veids ir Lattelekom Mājas DSL.
Piezīme. Daudziem ātrs internets ir pieejams darbavietā, bet daudzi darba devēji aizliedz izmantot failu apmaiņas programmas, tāpēc BitTorrent lietošanu darbā vispirms ieteicams saskaņot ar sistēmas administratoru.

Kur meklēt jaunās filmas, spēles u.c.?

Jaunos .torrent failus var atrast dažādās interneta vietnēs, var izmantot Google meklētāju. Lielākajā daļā vietņu ( saitu ) ir jāpiereģistrējais, lai varētu lejuplādēt failus; tas vajadzīgs, lai kontrolētu to, cik daudz (megabaitu un gigabaitu) konkrētais lietotājs ir lejuplādējis un cik augšuplādējis. Ja šī attiecība ir pārāk maza, tas ir, viņš ir vilcis daudzus failus, bet pretī devis ļoti maz, tad lietotāja konts var tikt slēgts. Viena no populārākajām ārzemju vietnēm ir TorrentBits.org , bet Latvijā nesen atvērta un strauji augoša vietne ir iHack.lv .

Kādu BitTorrent klientu izvēlēties?

BitTorrent klients ir programma, kas lietotājam jāuzinstalē savā datorā, lai varētu darboties BitTorrent tīklā. Eksistē dažādi klienti, katrs no viņiem ir mazliet savādāks, bet principā ir vienalga, kuru izmantot. Ja tu uzinstalē vienu, bet tev nepatīk tās programmas izskats vai arī liekas, ka viņa aizņem par daudz datora resursu, var pamēģināt kādu citu klientu. Šeit ir dažas populārākās BitTorrent programmas: BitComet , BitTornado , ABC , Azureus , BitSpirit . Paskaidrojumi šajā lapā ir balstīti uz BitComet, bet, kā jau minēts, lielākoties šie klienti ir diezgan līdzīgi.

Es nolēmu izmēģināt BitTorrent, kas man jādara?

Lai sāktu izmantot BitTorrent, ir jāuzinstalē kāds no BitTorrent klientiem un jāsāk pārlūkot kādas no interneta vietnēm (sk.apakšā), kas piedāvā BitTorrent failus. Kad ir atrasts kāds fails, ko gribētos dabūt, attiecīgais .torrent fails ir jāsaglabā uz cietā diska un jāatver ar BitTorrent klienta palīdzību. Tur jāizvēlas folderis, kurā saglabāt jauno filmu (vai jebko citu), un jānospiež podziņa OK vai Start, kā nu kurā klientā. Tajā brīdī viss sāk notikt. Pirmajās pāris minūtēs Upload (augšupielādes) ātrums būs 0, jo tev vēl nebūs novilcies nekas, ko piedāvāt citiem, bet tikko kā tev būs vesels gabaliņš ( piece ), parādīsies arī Upload ātrums, jo kāds cits šo gabaliņu vilks no tevis.

Kas ir seederi un leecheri ?

Tie ir ar BitTorrent saistīti apzīmējumi angļu valodā. Ar seeder apzīmē lietotāju, kam jau ir viss attiecīgais fails un kurš šo failu pa gabaliņiem ļauj citiem vilkt no sevis. Sākumā katram .torrent failam ir tikai viens seeder (tas, kurš šo failu piedāvā citiem), bet pamazām visi, kas ir lejupielādējuši attiecīgo failu, kļūst par seederiem. Leecheri ir visi pārējie - tie, kas velk attiecīgo failu, bet vēl nav pabeiguši. Labais tonis prasa vismaz kādu laiku seedot torrentu, ko esi novilcis, lai arī citi var viņu dabūt.

Kas ir Up/Down Ratio?

Tā ir tava megabaitu attiecība - uploaded/downloaded - iedotie pret saņemtajiem. Ideālā gadījumā šī attiecība ir lielāka par 1, tas ir, tu augšupielādējis esi vairāk nekā lejupielādējis. Nevajag gan satraukties arī tad, ja šī attiecība ir mazāka par 1, tā ir lielākajai daļai lietotāju. Satraukties vajag tad, ja šī attiecība ir mazāka par 0.4, jo tajās vietnēs, kur jāreģistrējas, šai attiecībai pievērš ļoti lielu uzmanību un tos, kam viņa ir zemāka par noteiktu skaitli, automātiski izslēdz. Sīkāku informāciju var lasīt katras vietnes Rules un FAQ sadaļās.

Es gribu vienu filmu, bet nevaru nekur atrast. Ko darīt?

Ja šī filma ir jau veca, lielākas cerības viņu atrast būs DC++ hubos vai citās failu apmaiņas sistēmās, jo BitTorrent ir paredzēta galvenokārt jaunumu ātrai izplatīšanai. Bet jebkurā gadījumā attiecīgās vietnes forumā var palūgt, lai kāds piedāvā šo filmu. Dažās vietnēs šādiem lūgumiem ir speciāla sadaļa, lai tos nerakstītu forumā. Ja tevis meklētā filma ir jauna, iespējams, ka viņai vēl nav iznācis DVD, un tādā gadījumā nāksies mazliet pagaidīt.

Kādas iespējas piedāvā BitTorrent klienti?

Dažādi klienti piedāvā dažādas iespējas, bet gandrīz visos vienā loga daļā var redzēt visus atvērtos torrentus. Parasti katram torrentam atbilst viena rindiņa, kurā var redzēt faila nosaukumu, izmēru, cik daudz jau ir novilkts, cik citi ir novilkuši no tevis, cik seederu ir šim torrentam un dažādu citādu informāciju. Ir arī pogas, ar kurām torrentu var apstādināt, nopauzēt, iedarbināt (ja viņš bijis apstādināts), izdzēst vai apskatīties settingus (properties), kā arī norādīt prioritāti (augsta, vidēja vai zema). Katram torrentam var arī limitēt Upload un Download ātrumus, kā arī ierobežot šos ātrumus visiem torrentiem kopā, norādot to kopējos programmas settingos.

Vai es varu uzlikt augšupielādes (Upload) ātruma limitu 1KB/s, lai no manis neviens neko nevilktu?

Jā, bet tā nav pieņemts darīt, jo, ja visi tā rīkotos, Torrent tīkls vispār nevarētu pastāvēt. Turklāt, ja tas torrents ir ņemts no kādas vietnes, kur jāreģistrējas, tad tev krietni samazināsies Up/Down attiecība un var gadīties, ka administrācija tevi izslēdz.

Kur izlasīt sīkāk par BitTorrent?

Izsmeļošas atbildes angļu valodā uz daudziem jautājumiem var izlasīt te: http://dessent.net/btfaq .

 

© 2004 MiniMaus - Visas tiesības rezervētas - Lapu drīkst brīvi izvietot citos serveros, nekādā veidā nemainot tās izskatu.